Dünyayı daha net duyabilmeniz için çalışıyoruz. Firmamız, işitme cihazı satışı ve uygulama konusunda 30 yıllık tecrübeye sahip bir ekip tarafından yönetilmektedir. İşitme ve konuşma bozuklukları uzmanı odyolog ve odyometristlerimiz, bilimsel test yöntemleri kullanarak işitme cihazlarının en uygun ayarlarını yapmaktadır.

  • Bursa Şube

    Altıparmak Cd. 67/A, 16050 Osmangazi/Bursa (0224) 224 14 96 (0554) 994 97 99
  • Trabzon Şube

    Kemerkaya Mh. Kunduracılar Cad, Sultan İşhanı, Ahmet Selim Teymur Sk. No:4/A, 61100 Ortahisar/Trabzon (0462) 321 31 21 (0554) 994 97 95
  • E-Posta

    İletisim@karadenizduyuisitme.com.tr

Çift Taraflı İşitme Neden Önemli?

Home Çift Taraflı İşitme Neden Önemli?
By: Karadeniz İşitme / Temmuz 4, 2024

İşitme duyusu, dünyayla iletişim kurmamızı ve çevremizi algılamamızı sağlayan hayati bir duydur. Ne yazık ki, milyonlarca insan işitme kaybı sorunu yaşıyor.

İşitme kaybı tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Tek taraflı işitme kaybında bir kulakta işitme yeteneği kaybolurken, çift taraflı işitme kaybında her iki kulakta da işitme yeteneği azalır.

Peki, çift taraflı işitme neden önemlidir? Bu yazımızda, çift taraflı işitmenin önemini ve sağladığı faydaları inceleyeceğiz.

 

Çift Taraflı İşitmenin Faydaları:

-Daha İyi Ses Algısı: Çift taraflı işitme, seslerin yönünü ve kaynağını daha iyi belirlemenizi sağlar. Bu sayede kalabalık ortamlarda konuşmaları daha kolay takip edebilir ve gürültülü ortamlarda bile net bir şekilde duyabilirsiniz.

-Daha Anlamlı Konuşmalar: Çift taraflı işitme, seslerin daha zengin ve net duyulmasını sağlayarak konuşmaları daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Bu sayede iletişim kurmaktan daha fazla keyif alırsınız ve sosyal hayatınızda daha aktif olabilirsiniz.

-Daha Az Kulak Yorgunluğu: Tek taraflı işitmede, tüm işitme yükü tek kulağa bindiği için kulak yorgunluğu yaşanabilir. Çift taraflı işitme ise işitme yükünü iki kulağa dağıtarak kulak yorgunluğunu azaltır.

-Daha İyi Denge: İki kulağımız da işitme fonksiyonunu yerine getirdiğinde beynimiz dengeyi daha iyi sağlayabilir. Çift taraflı işitme, denge problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

-Bilişsel İşlevlerin Korunması: Bazı araştırmalar, çift taraflı işitmenin hafıza ve konsantrasyon gibi bilişsel işlevleri korurken, bunların zamanla bozulmasını önleyebileceğini göstermiştir.

Çift taraflı işitme kaybı yaşayan kişiler için en etkili çözüm, çift taraflı işitme cihazları kullanmaktır. İşitme cihazları, sesleri yükselterek ve işitme yollarındaki sinyalleri uyararak işitme yeteneğinizi önemli ölçüde geliştirebilir.Çift taraflı işitme, sadece daha iyi duymak anlamına gelmez, aynı zamanda yaşam kalitenizi de önemli ölçüde artırır. Eğer siz de çift taraflı işitme kaybı yaşıyorsanız, bir uzmana danışarak işitme cihazları hakkında bilgi edinebilir ve hayatınızı güzelleştirebilirsiniz.

Previous post
Hangi kulağınızdan vazgeçmek istersiniz?
Next Post
Gürültülü Ortamlarda Konuşmaları Takip Etmekte Zorlanıyor musunuz?

Copyright © 2023. Karadeniz Duyu İşitme