Dünyayı daha net duyabilmeniz için çalışıyoruz. Firmamız, işitme cihazı satışı ve uygulama konusunda 30 yıllık tecrübeye sahip bir ekip tarafından yönetilmektedir. İşitme ve konuşma bozuklukları uzmanı odyolog ve odyometristlerimiz, bilimsel test yöntemleri kullanarak işitme cihazlarının en uygun ayarlarını yapmaktadır.

  • Bursa Şube

    Altıparmak Cd. 67/A, 16050 Osmangazi/Bursa (0224) 224 14 96 (0554) 994 97 99
  • Trabzon Şube

    Kemerkaya Mh. Kunduracılar Cad, Sultan İşhanı, Ahmet Selim Teymur Sk. No:4/A, 61100 Ortahisar/Trabzon (0462) 321 31 21 (0554) 994 97 95
  • E-Posta

    İletisim@karadenizduyuisitme.com.tr

İşitme Cihazlarında SGK Desteği – Bursa 2024

Home İşitme Cihazlarında SGK Desteği – Bursa 2024
By: Karadeniz Duyu İşitme / Ocak 22, 2024

İşitme, hayatımızın önemli bir parçasıdır ve sağlıklı bir iletişim, sosyal bağlantılar kurma ve çevremizle etkileşimde bulunma konularında kritik bir rol oynar. Ancak işitme kayıplarıyla karşılaşan bireyler için bu temel yeti kaybetmek, günlük yaşantılarını derinden etkileyebilir. Neyse ki teknolojinin gelişmesiyle birlikte işitme cihazları bu zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmaktadır. Bu noktada birçok ülkede işitme cihazlarına erişimi artırmak ve mali yükü hafifletmek amacıyla devlet tarafından sağlanan katkılardan bahsetmek mümkündür.

Ülkemizde işitme cihazı için yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu desteği 5 senede bir yapılmaktadır. Bu destek işitme cihazının belli bir kısmını karşılamaktadır. Rakamlar ise şöyledir;

Çalışan bireyler için 2.442,00 TL
Emekli bireyler için 3.028,00 TL

SGK İŞİTME CİHAZI DESTEĞİNİ NE ZAMAN VERİYOR?

İşitme cihazı için SGK ödemesi cihazı satın alırken otomatik olarak toplam tutardan düşmektedir. İşitme cihazı için SGK desteğini alabilmek adına rapor alınması gerekmektedir. Bu rapor eğer kalıcı bir işitme kaybı varsa süresiz olarak verilir. Geçici bir işitme kaybı söz konusu ise ihtiyaç halinde raporun 5 sene sonrasında yenilenmesi gerekmektedir.

Bu destek 5 sene aralıkla yapılmakta ve bu rakamlar değişebilmektedir. Fakat 5 sene içerisinde cihaz bozulursa ya da bir şekilde yeni bir cihaza ihtiyaç duyulursa, ihtiyaç sahibinin bu maliyeti cebinden ödemesi gerekecektir. Çünkü bu destek tek seferlik yapılmaktadır.

ÜCRETSİZ İŞİTME CİHAZI ALINIR MI?

Ücretsiz işitme cihazı soranlar için ise malesef devletin böyle bir ücretsiz desteği bulunmamaktadır.

Previous post
İşitme Kaybı Dereceleri
Next Post
İşitme Cihazı Raporu Nasıl Alınır – Bursa 2024

Copyright © 2023. Karadeniz Duyu İşitme