Dünyayı daha net duyabilmeniz için çalışıyoruz. Firmamız, işitme cihazı satışı ve uygulama konusunda 30 yıllık tecrübeye sahip bir ekip tarafından yönetilmektedir. İşitme ve konuşma bozuklukları uzmanı odyolog ve odyometristlerimiz, bilimsel test yöntemleri kullanarak işitme cihazlarının en uygun ayarlarını yapmaktadır.

  • Bursa Şube

    Altıparmak Cd. 67/A, 16050 Osmangazi/Bursa (0224) 224 14 96 (0554) 994 97 99
  • Trabzon Şube

    Kemerkaya Mh. Kunduracılar Cad, Sultan İşhanı, Ahmet Selim Teymur Sk. No:4/A, 61100 Ortahisar/Trabzon (0462) 321 31 21 (0554) 994 97 95
  • E-Posta

    İletisim@karadenizduyuisitme.com.tr

(Presbiakuzi) Yaşa Bağlı İşitme Kaybı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Home (Presbiakuzi) Yaşa Bağlı İşitme Kaybı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
By: Karadeniz Duyu İşitme / Mart 16, 2024

Presbiakuzi yani yaşa bağlı işitme kaybı, bireylerde yaş aldıkça ortaya çıkan bir işitme rahatsızlığıdır. İnsan organı her geçen sene biraz daha yavaş ve problemli çalışmaya meyillidir. Dolayısıyla kulak rahatsızlığı ya da işitme kaybı da diğer rahatsızlıklar gibi belli bir yaştan sonra oluşmaya çok müsaittir.

Hastanelerde kulak burun boğaz kliniklerinde özellikle 65 yaş ve üstü bireylerin daha sıklıkla bulunduğunu görebiliriz. Özellikle iç kulakta görülen problemler yaşlılarda kalıcı hasara sebep olabilmektedir.

 

İşitme Kaybı Ne Zaman Oluşur?

 

İşitme kaybı, hayatın herhangi bir döneminde başlayabilen ve birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur.

Presbiakuzi kalıtsal sebepler, farklı sağlık problemleri ya da doğum öncesi sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Fakat yaşa bağlı işitme kaybı belli bir yaştan sonra her insanın başına gelmesi mümkün bir durumdur.

Bazı araştırmalar 65-75 yaş arasında her üç kişiden birisinin işitme kaybı yaşadığını göstermektedir. Bu oran 75 yaş üstü kişilerde %50 oranda görünmektedir.

Yaş ilerledikçe, işitme yeteneği de azalabilir. Bu işitme kaybı, genelde yavaş yavaş ortaya çıkar ve ilk etapta yüksek sesleri duymakta zorlanma şeklinde kendini gösterir. Sonra, alçak sesler de duyulmaz olur. Bu sorun, çoğunlukla 60 yaş üstü kişilerde görülür, fakat bazen daha genç yaşlarda da başlayabilir.

 

Yaşa Bağlı İşitme Kaybı Belirtileri Nelerdir?

Konuşulanları anlamakta güçlük, başkalarının söylediklerini tekrar ettirme ihtiyacı, televizyon veya radyonun sesini yükseltme gereği, ve gürültülü yerlerde konuşmalara ayak uyduramama yaşa bağlı işitme kaybının başlıca belirtileridir. Bu işitme kaybı, seviyesine göre işitme cihazları veya başka işitme yardımcıları ile tedavi edilebilir.

 

Presbiakuzi Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşa bağlı işitme kaybının tedavisi yoktur. Ancak işitme cihazları yardımıyla kişinin daha iyi duyması ve günlük yaşama adapte olabilmesi sağlanabilir.
Karadeniz Duyu İşitme olarak kendiniz için en uygun işitme cihazını seçebilir ve hemen daha iyi duymaya başlayabilirsiniz. İşitme cihazı kullanarak eskiye oranla çok daha iyi duyma yetisi kazanabilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. İşitme cihazlarını bu link üzerinden inceleyebilirsiniz. Karadeniz Duyu İşitme – İşitme Cihazları 

Previous post
Vertigo Nedir ve Vertigo Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Next Post
İşitme Cihazlarının Bakımı ve Değiştirilme Süresi

Copyright © 2023. Karadeniz Duyu İşitme