Dünyayı daha net duyabilmeniz için çalışıyoruz. Firmamız, işitme cihazı satışı ve uygulama konusunda 30 yıllık tecrübeye sahip bir ekip tarafından yönetilmektedir. İşitme ve konuşma bozuklukları uzmanı odyolog ve odyometristlerimiz, bilimsel test yöntemleri kullanarak işitme cihazlarının en uygun ayarlarını yapmaktadır.

  • Bursa Şube

    Altıparmak Cd. 67/A, 16050 Osmangazi/Bursa (0224) 224 14 96 (0554) 994 97 99
  • Trabzon Şube

    Kemerkaya Mh. Kunduracılar Cad, Sultan İşhanı, Ahmet Selim Teymur Sk. No:4/A, 61100 Ortahisar/Trabzon (0462) 321 31 21 (0554) 994 97 95
  • E-Posta

    İletisim@karadenizduyuisitme.com.tr

FM Sistemi Nedir?

Home FM Sistemi Nedir?
By: Karadeniz Duyu İşitme / Nisan 28, 2023

FM sistemi sesi kaynağından direkt olarak kulağa aktaran kablosuz bir sistemdir. Bir adet FM mikrofonundan ve bir ya da iki FM alıcısından oluşmaktadır.

FM mikrofonu bir radyo vericisine bağlı olan ya da bu vericinin içinde olan bir mikrofondur. Mikrofon, genellikle dinlemek istediğiniz bir kişinin sesi olan sinyali alır. Verici daha sonra bu sinyali radyo dalgaları aracılığıyla direkt olarak FM alıcısına gönderir. FM alıcısı ise işitme cihazına bağlıdır. Ses işitme cihazına gönderilir, işitme cihazı doğru amplifikasyonu uygular ve ses sanki konuşmacı çok yakın bir mesafeden konuşuyormuş gibi duyulabilir.

Koklear implantlar ve BAHA (bone-anchored işitme desteği) için de FM alıcıları bulunmaktadır. Ancak temel prensip her zaman aynıdır.

FM VERİCİ NEDİR ?

FM vericisi konuşan kişi tarafından (örneğin öğretmen ya da işitme cihazını kullanan kişinin konuşma partneri) takılabilir ya da ses kaynağının önüne yerleştirilir ya da direkt olarak bir ses kaynağına (örneğin TV ya da CD çalar) bağlanabilir.

Verici, istenen sinyali alır ve bu sinyali direkt olarak işitme cihazına  ya da koklear implant sisteminin konuşma işlemcisine aktarır. Konuşma sinyali tutarlı ses kalitesi sağlayan cihazın işitsel ayarına uygun olarak işitme sistemi tarafından işlenmektedir.

FM ALICI NEDİR ? 

FM Vericisi konuşmacının sesini sinyal olarak radyo dalgaları aracılığıyla direkt olarak FM alıcısına gönderir. FM alıcısı ise işitme cihazına bağlıdır.FM alıcısı gelen sinyalleri toplar. Daha sonra ses işitme cihazına gönderilir.

NORMAL İŞİTME İÇİN FM

FM sistemlerinin sadece işitme cihazı kullanıcıları için faydalı olmadığını biliyoruz.

İşitme cihazı kullanmayan birçok hasta – hem çocuk hem de yetişkinler – normal ya da normale yakın işitmelerine rağmen zorlu ortamlarda konuşmaları anlamada güçlük çekmektedir.

Bu kişiler merkezi bir işitsel işleme hastalığına, az da olsa işitme kaybına, çok taraflı bir işitme kaybına sahip olabilirler ancak işitmeyle alakalı gözükmeyen problemleri de olabilir: otizm, spesifik öğrenme problemleri, dikkat bozukluğu ya da çoklu skleroz gibi.

Evde konuşulandan farklı bir dilde eğitim gören çocuklar ya da yetişkinler de FM’den faydalanabilir.

FM sistemleri istenilen sesi direkt olarak kulağa getirmektedir. Bu da aksi şekilde mümkün olmayan ya da çok büyük bir çaba gerektiren iletişimi kolaylaştırmaktadır.

Gürültüde daha iyi duymak isteyen ancak herhangi bir amplifikasyona ihtiyacı olmayanlar için en gelişmiş FM teknolojisini sunulmaktadır.

OKULLAR İÇİN FM

İşitme engelli çocuklar ve öğrenciler öğretmenlerini iyi duymak zorundadırlar. Eğitim için sınıfta söylenen her bir heceyi duymalı ve anlamalıdırlar. Bu kadar yüksek bir ses kalitesi sadece işitme destekleri ile sağlanamaz. Okullarda aşağıdakiler yüzünden akustik bariyerler oluşmaktadır:
Sınıf gürültüsü
Yankıya neden olan zayıf akustik koşullar ve
Birkaç metre olabilecek öğrenci ile öğretmen arasındaki mesafe
FM sistemleri, işitme engelli çocuklara ve öğrencilere yardım etmek için dünya çapında en iyi çözüm olarak kabul edilmiştir..

Normal okullar için  kullanımı kolay ve çok etkili FM ürünleri sunulmaktadır. İşitme cihazı olan hiçbir çocuk  FM sisteminin olmadığı bir okula gönderilmemelidir.

İşitme cihazlı, koklear implantlı, BAHA’lı ya da işitsel işleme sorunları (işitme cihazı olmadan) olan çeşitli çocukların bulunduğu özel okullarda da FM sitemi kulanılmalıdır.

YETİŞKİNLER İÇİN FM

İşitme cihazı kullanan çok sayıda işitme engelli yetişkin gün geçtikçe  FM sistemlerinin sağladığı Özellikler ve Faydalarıı keşfetmeye başlamaktadır.

En son teknolojilere rağmen en ileri işitme cihazları bile zorlu ortamlarda tam bir tatmin sağlayamamaktadır.

Bu zorluklar iş toplantılarında, aile toplantılarında, TV izlerken, cep ya da sabit telefonda konuşurken, restoranlarda, alışveriş merkezlerinde, arabada ve diğer pek çok ortamda karşımıza çıkabilir.

FM ürünleri istenen sinyali direkt ve kablosuz olarak kulağa getirmektedir. Sonuç ise inanılmaz: tertemiz gelen sinyal söylenen şeyin tam olarak anlaşılmasını sağlamaktadır.

Her bütçeye, yaşa, yaşam tarzına ve iletişim ihtiyacına uygun olarak  bir kablosuz FM sistemi bulunmaktadır.

DİNAMİK FM : ROGER

Roger teknolojisi, pediatrik çözümlerimizin temel bileşenidir.

Bu yeni dijital standart, yüksek sinyal-gürültü oranı ve kullanım kolaylığı ile günümüzün tüm analog ve dijital FM çözümlerini geride bırakır.

Neredeyse tüm işitme cihazları ve koklear implantlarla uyumludur ve çocukların Roger’ın tüm avantajlarından faydalanabilmesi için yalnızca açma tuşuna basmak yeterlidir.

FM UYGULAMALARI

FM Vericisi konuşmacının sesini sinyal olarak radyo dalgaları aracılığıyla direkt olarak FM alıcısına gönderir.

FM alıcısı ise işitme cihazına bağlıdır.FM alıcısı gelen sinyalleri toplar. Daha sonra ses işitme cihazına gönderilir.

Next Post
Tinnitus (Çınlama)

Copyright © 2023. Karadeniz Duyu İşitme