Dünyayı daha net duyabilmeniz için çalışıyoruz. Firmamız, işitme cihazı satışı ve uygulama konusunda 30 yıllık tecrübeye sahip bir ekip tarafından yönetilmektedir. İşitme ve konuşma bozuklukları uzmanı odyolog ve odyometristlerimiz, bilimsel test yöntemleri kullanarak işitme cihazlarının en uygun ayarlarını yapmaktadır.

  • Bursa Şube

    Altıparmak Cd. 67/A, 16050 Osmangazi/Bursa (0224) 224 14 96 (0554) 994 97 99
  • Trabzon Şube

    Kemerkaya Mh. Kunduracılar Cad, Sultan İşhanı, Ahmet Selim Teymur Sk. No:4/A, 61100 Ortahisar/Trabzon (0462) 321 31 21 (0554) 994 97 95
  • E-Posta

    İletisim@karadenizduyuisitme.com.tr

İşitme Duyunuzu Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Home İşitme Duyunuzu Korumak İçin Neler Yapılmalı?
By: Karadeniz Duyu İşitme / Ocak 11, 2024

Gürültü kaynaklı işitme kaybı, önleme gücüne sahip olduğumuz tek işitme kaybı türüdür. Bu tür işitme kaybının neden meydana geldiğini ve nasıl önlenebileceğini öğrenin. Sesinizi duyurabilmek için arka plan gürültüsü nedeniyle bağırmak durumunda kalıyorsanız, işitme duyunuzu koruyun.   

Eğer gürültü kulaklarınızda acıya veya çınlamaya neden oluyorsa, işitme duyunuzu koruyun.   

Gürültüye maruz kaldıktan sonra birkaç saat boyunca işitmede zorluk çekiyorsanız, işitme duyunuzu koruyun.   

İşitme duyumuzu hasar veren etken, duyulan sesin yoğunluğu ve süresidir. Ses, desibel (dB) cinsinden ölçülür. 0 dB, insan kulağının duyabileceği en düşük seviyeli sestir; 180 dB ise, uzaya fırlatılan bir roketin çıkaracağı gürültü olarak düşünülebilir. Günlük yaşamlarımızda normal sohbetler 60 dB, çim biçme makinesi 90 dB, zincirli testere 100 dB, gürültülü bir rock konseri 115 dB ve jet uçağının motoru 140 dB seviyesinde seyreder. Birçok uzman, 85 desibelin üstündeki seslere devamlı maruz kalmanın sorunlara yol açacağı yönünde hemfikir. Yüksek seviyeli seslere ve gürültüye ne kadar uzun süre maruz kalır ve ne kadar yakın olursanız, hasar görme riski de o kadar yüksek olur.   

Her yaşta oluşabilecek gürültü hasarı:   

Gürültü kaynaklı işitme kaybı, aşırı gürültünün iç kulaktaki bazı işitme mekanizmalarına zarar vermesi ile oluşur. Yüksek sesler yolculuklarına ses kaynağından başlar: Tabanca, patlama veya güçlü hoparlörlerden çıkan ses, havada ilerler ve kulaktan geçerek kulağın içinde zarar vermeye başlar.   

Quasimodo’yu hatırlıyor musunuz? Notre Dame’dakiler kadar büyük çanlar, duyarlı insanların büyük bölümünde kulak tıkacı kullanma furyası başlatırdı. Ancak, kulaktaki hasarın tek kaynağı aşırı yüksek sesler değildir. Yüksek seslere sık aralıklarla maruz kalınması da hasara neden olur. Ses, belli bir seviyeyi aştığı zaman, iç kulaktaki sinir uçlarını tahrip etmeye başlar. Eğer bu durum çok kez tekrarlanırsa, sinir uçları onarılamayacak kadar zarar görür ve işitme duyumuzda sonsuza dek kayıp yaşarsınız.  

 

Gürültü kaynaklı işitme kaybı sadece yetişkinlere özgü bir rahatsızlık değildir. Yapılan araştırmalar, bu rahatsızlığın gençler arasında da ciddi oranda artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. Edinilen bulgular, yüksek sesli rock müziği ve kulaklık kullanımının, gürültü kaynaklı hasarın gençler arasında artmasında etkili olduğunu göstermektedir. Aşırı durumlarda, gürültü kaynaklı hasar kulaklarda çınlamaya neden olabilir. Bu durum “tinnitus” olarak adlandırılır ve sıkça kalıcı olabilir, işitme sinirine verilen hasar nedeniyle meydana gelir. 50’li yaşlarda olan ve rock müziği ile büyümüş birçok insan, günümüzde gürültü kaynaklı işitme kaybının veya kulak çınlamasının etkilerini yaşamaktadır. Gelişen işitme cihazları, bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin ihtiyaçlarına daha etkili bir şekilde yanıt verebilmektedir. Bununla birlikte, bilim adamları gelecekte kulak çınlamasına karşı üstün etki gösteren bir çözüm bulmayı ummaktadır.   

İşitme sorunlarını önlemek için ne yapabilirsiniz?   

Bu sorunun cevabı oldukça basittir: Kulaklarınıza aşırı yük bindirmemeye dikkat edin! Aşırı gürültülü ortamlarda kulak koruyucuları kullanın (kulak tıkacı veya kulağı kaplayan ses emicileri gibi). Eğer aşırı gürültülü ortamlarda çalışıyorsanız, kulak koruması kullanmayı ihmal etmeyin. Gürültülü aletler veya ekipmanlar kullandığınızda da kulak koruması kullanmayı unutmayın. Ayrıca, ava gittiğinizde veya motosiklet gibi gürültülü araçlar kullandığınızda da kulak koruması kullanmayı unutmayın. Kulak korumaları çeşitli şekil ve ebatlarda temin edilebildiği gibi kişiye özel olarak da üretilebilir. İşitme uzmanları size bu konuda önerilerde bulunabilir. 

Previous post
İşitme Testi Nedir? Bursa Karadeniz İşitme
Next Post
İşitme Kaybı Dereceleri

Copyright © 2023. Karadeniz Duyu İşitme