Dünyayı daha net duyabilmeniz için çalışıyoruz. Firmamız, işitme cihazı satışı ve uygulama konusunda 30 yıllık tecrübeye sahip bir ekip tarafından yönetilmektedir. İşitme ve konuşma bozuklukları uzmanı odyolog ve odyometristlerimiz, bilimsel test yöntemleri kullanarak işitme cihazlarının en uygun ayarlarını yapmaktadır.

 • Bursa Şube

  Altıparmak Cd. 67/A, 16050 Osmangazi/Bursa (0224) 224 14 96 (0554) 994 97 99
 • Trabzon Şube

  Kemerkaya Mh. Kunduracılar Cad, Sultan İşhanı, Ahmet Selim Teymur Sk. No:4/A, 61100 Ortahisar/Trabzon (0462) 321 31 21 (0554) 994 97 95
 • E-Posta

  İletisim@karadenizduyuisitme.com.tr

İşitme Testi Nedir? Bursa Karadeniz İşitme

Home İşitme Testi Nedir? Bursa Karadeniz İşitme
By: Karadeniz Duyu İşitme / Aralık 21, 2023

İşitme testi bireyin işitme fonksiyonu değerlendirmek amacıyla yapılmaktadır. Bu testi audiologlar ya da işitme uzmanları gerçekleştirebilir. Bu test tıbbi bir testtir ve belirli prosedürlere sahiptir. Bursa Karadeniz İşitme, işite testini bu adımlara göre gerçekleştirir;

 • Ön Bilgi Toplama
 • Odyometri Testi
 • Tıbbi Muayene
 • İlave Testler
 • Sonuç Değerlendirmesi

Bursa İşitme Testi Nasıl Yapılır?

Ön Bilgi Toplama

Bu adımda işitme problemi görünen bireyin genel sağlık problemleri, işitmeyle ilgili geçmişi ve ailedeki (varsa) işitme sorunları tespit edilir.

 

Odyometri Testi

Bu test işitme testinin ana hatlarını belirleyen en önemli testtir. Buna göre;

Hava İletimi Testi (Pure-Tone Audiometry): Bireyin farklı frekanstaki tonları duyup duymadığını saptamak için kullanılır. Hasta, kulaklarına takılan kulaklık aracılığıyla farklı frekanstaki tonları duyar ve yanıtlarını işaretleme veya bir düğmeye basma yoluyla bildirir.

Kemik İletimi Testi (Bone Conduction Audiometry): İşitme sinirine direkt olarak uygulanan titreşimleri ölçer. Bu test, hava iletimi testiyle birlikte kullanılarak işitme kaybının nerede olduğunu belirlemeye yardımcı olur.

Konuşma Testleri: Hastaya bazı farklı ses seviyelerinde konuşma sesleri verilir. Bu doğrultuda hangi seviyede konuşma sesini duyabildiği ya da duyamadığı ortaya çıkartılır.

 

Tıbbi Muayene

Genellikle işitme probleminin altında tıbbi nedenler yatmaktadır. Kulak, burun, boğaz ve baş, boyun muayeneleri sorunu belirlemede yardımcı olabilmektedir.

 

İlave Testler

Gerek görülmesi durumunda işitme uzmanı bireyden daha fazla test sonucu isteyebilir. Örneğin; bebeklerde ve küçük çocuklarda işitme kaybı nedenini bulabilmek adına “otoakustik emisyon (OAE)” testleri isteyebilir. Bu test aynı zamanda tedavinin sürecini belirlemesi açısından da önem taşır. Bunun dışında “işitsel stapedius refleks” testleri ile de orta kulağın ve işitme sinirlerinin genel durumunu ortaya koyar.

Bir diğer test ise “beyin sapı yanıtları (ABR)” testidir. Bu test ile işitsel uyarıcının işitme siniri boyunca beyin sapına ulaşma sürecini ölçmek hedeflenir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda işitme kaybı yaşayanlar için önemli bir testtir.

 

Sonuçların Değerlendirilmesi

İşitme problemine yönelik koyulan tanının tedavisi için harekete geçilir. Testler sonrası ortaya çıkan grafiğe göre hareket edilir. Bursa Karadeniz İşitme’nin işitme uzmanları tüm bu süreci en iyi şekilde yürüterek hastanın en iyi sonucu alabilmesi için en uygun tedavi yöntemini sunar. Bursa işitme testi için güvenilir bir alan oluşturur.

Previous post
En İyi İşitme Cihazı Modelleri ve Özellikleri – Bursa
Next Post
İşitme Duyunuzu Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Copyright © 2023. Karadeniz Duyu İşitme